MÜMİN KARGI 0535 799 87 71

Arrow up
Arrow down


kalite belgemiz

ceviz fidanı serası

En tehlikeli ve en çok zarara uğratan don çeşidi ilkbahar geç donlarıdır. Bu donlardan korunmak için yapılabilecek ilk iş önceden tahmindir. Bunun için meteorolojik veriler dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte meteorolojik verilerden bilgi alınamadığı durumda iyi bir gözlemde işinizi görecektir. Eğer gökyüzü akşam saatlerinden itibaren açık ve parlak ise karanlık başlangıcında yıldızlar ve ay çok net görülebiliyorsa, hava kuru ise rüzgar kuzey yönlerden çok hafif esiyorsa, hava basıncı yükseliyor veya yüksek bir değerde düşmeden kalıyorsa don olayı beklenmelidir. Gündüz hava ılık ve gökyüzü bulutlarla kaplı ise, hava nemli iken toprakta belirgin bir sıcaklık var ise, rüzgar kuvvetli esiyorsa ve esme yönü kuzey değil ise don olayı beklenmez.

Don olayından zarar görmemek için yapılacak işlemin esası bitkide ısı kaybını önlemek ve kaybedilen ısıyı geri vermektir. Bunun yanında sonbahar veya erken ilkbaharda yapılan kimyasal uygulamalar (bitkiye bakır atılması gibi) faydalı olur. Yine don esnasında yapılan yağmurlama sulama bitkideki iç sıcaklığı düşüreceğinden dona karşı zararı önler. Kimyasal olarak bakırın yerine “Frostguard” isimli maddede başarılı sonuçlar doğurmuştur. Bunlara ilaveten dumanlama veya sisleme, ısıtma ve yağmurlama uygulamaları da dondan korunmak için yapılabilecek faaliyetlerdendir. Isıtma için arazide testere talaşı, araba lastiği, linyit kömürü veya kullanılmış motor yağları yakılabilir. Yağmurlama yapılırken de hava sıcaklığı 0 0C ‘ye yükselene kadar sulama işlemine devam edilir.

 

Bunların yanında, aslında ilkbahar geç don riski olan bölgelere alınabilecek en önemli önlem geç çiçeklenen bodur ceviz fidanı çeşitleri dikmek olacaktır. Literatürde cevizin boduru yoktur diye geçer ancak bazı yan dal verimi çok yüksek olan çeşitlere halk arasında bodur denmektedir. Böylece fernor ceviz fidanı özellikleri ve chandler ceviz fidanı özellikleri itibariyle bu şekilde anılan türlerin en kaliteli en verimli ve en çok tercih edilenlerindendir. Özellikle rakımın genel olarak 1100 metreden yüksek olduğu ve ilkbahar geç don riskinin fazla olduğu bölgelere fernor ceviz fidanı satışı yapılmaktadır. Fernor ceviz fidanı çeşitleri içerisinde şuan içiçn en geç çiçekleneni olduğu için bu rakımlara tavsiye edilir. Ayrıca meyve kalitesi ve verimi de oldukça iyidir. Fiyat olarak ise fernor ceviz fidanı fiyatları şuan için diğer ithal çeşitlere göre düşük bir farkla az miktar daha pahalı olabilir, bunun nedeni ise halen damızlık üretiminin ülkemizde yeterli sayılara ulaşamaması ve yetersiz gelmesidir. Bunun sonucunda da arzın talebi karşılayamamasıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İletişim Bilgilerimiz

adres İhsaniye Mahallesi 41. Sokak No: 42 Bandırma / Balıkesir

mail destek@gunesfidancilik.com.tr

telefon (0266) 718 49 68

mobil Mümin KARGI : 0535 799 87 71

Güneş Fidancılık

güneş fidancılık logo

Chandler Ceviz Fidanı Siparişi

Mümin Kargı

telefon 0535 799 87 71

Müjdat Kargı

telefon 0535 764 51 88

İletişim Ofisi

telefon

 0266 718 49 68

E-Posta

mail destek@gunesfidancilik.com.tr